Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

Każdy alkomat niezależnie od rodzaju zastosowanego czujnika wymaga okresowej kalibracji czyli ustawienia wartości, które pokazuje na wyświetlaczu do wartości możliwie zbliżonych do wzorcowych.

Jak dzielimy alkomaty?

Alkomaty dzielimy zasadniczo na 3 rodzaje: alkomaty elektrochemiczne - cechuje je najlepszy stosunek jakość/cena, alkomaty półprzewodnikowe - najtańsze ale jednocześnie najgorsze jeśli chodzi o dokładność czy powtarzalność wskazań oraz alkomaty spektrofotometryczne - najbardziej dokładne i odporne na warunki zewnętrzne.

Równiez cena kalibracji będzie różna dla alkomatów półprzewodnikowych, elektrochemicznych i spektrofotometrycznych. Dodatkowo na cenę może wpływać również stopień skomplikowania budowy sprzętu.

Jak kształtują się ceny za kalibrację alkomatu?

Jeżeli alkomat jest użytkowany zgodnie z przyjętymi zasadami, opisanymi w każdej instrukcji obsługi, będzie gwarantował nam długotrwałe i dokładne działanie. Wówczas kalibracja takiego alkomatu powinna przebiegać prawidłowo i koszty takiej usługi zaczynają się przy podstawowych alkomatach półprzewodnikowych i elektrochemicznych od 65 złotych. Ceny kalibracji alkomatów dowodowych z czujnikami elektrochemicznymi kształtują się od 100 złotych do nawet 400 złotych. Różnica w cenie w stosunku do alkomatów podstawowych jest spowodowana dużo większym skomplikowaniem procesu kalibracji.

Dlaczego koszt kalibracji jest wyższy od ceny alkomatu?

Jeżeli alkomat nie był użytkowany w sposób zgodny z obejmującymi zasadami, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia czujnika w alkomacie. Może się tak zdarzyć, gdy wdmuchniemy próbke bezpośrednio po spożyciu alkoholu czy zapaleniu papierosa. Wówczas najczęściej dochodzi do spalenia czujnika w alkomacie. Alkomat albo drastycznie zaniża wyniki, albo pomimo spożycia alkoholu pokazuje na wyświetlaczu wartość zerową. Niestety należy wtedy wymienić czujnik w alkomacie, co znacząco podnosi cenę kalibracji.


Śledź nas na facebooku