Jaki alkomat wybrać - poradnik kupującego

Jaki alkomat będzie najlepszy dla mnie?

To pytanie najczęściej jest zadawane w naszym sklepie. I nie ma się co dziwić, gdyż asortyment jest naprawdę bardzo szeroki i często różnice pomiedzy alkomatami nie są od razu widoczne.

Na początku należy odpowiedzieć gdzie taki alkomat będzie użytkowany. Czy jest nam potrzebny do domu czy do firmy? Jeśli do firmy to jak dużo i jak często będziemy badać pracowników. Czy potrzebny jest alkomat dowodowy, czy tylko sprzęt, który wskarze osobę nietrzeźwą, a służby mundurowe zajmą się resztą. Czy alkomat będzie używany na zewnątrz, czy potrzebna jest drukarka i świadectwo wzorcowania.

Jaki alkomat osobisty do użytku domowego?

Zacznijmy jednak od alkomatów do użytku domowego. Ten alkomat nie musi spełniać rygorystycznych wymagań dotyczących trwałości czujnika, czy zakresu temperatur, ale zalecamy, aby był to alkomat wyposażony w czujnik elektrochemiczny. Czujnik taki zagwarantuje nam stabilne i dokładne pomiary, odporne na czynniki zewnętrzne takie jak jabłka, batony czy guma do rzucia. W tym momencie pozostaje nam już tylko wybór konkretnego modelu. Różnią się one krajami produkcji (np. polski Alkohit, koreańskie Sentechy czy Fity)

 

Jaki alkomat do firmy lub instytucji?

O wiele więcej czynników ma wpływ na wybór alkomatu do firmy czyli do użytku komercyjnego. tutaj podstwowym pytaniem jest gdzie i jak często alkomat będzie używany? Jeżeli zależy nam na zbadaniu dosłowie kilku osób raz na dzień to śmiało możemy zakupić alkomat typu Alkohit X50, X60 lub X100. Cechuje je doskonała jakość pomiarów, możliwość wtępnej kontroli oraz - co ważne - 3 letnia gwarancja i możliwość skorzytania z darmowej kalibracji.

Kolenjnym czynnikiem przy wyborze alkomatu do firmy czy instytucji jest środowisko jego pracy. Jeżeli potrzebujemy alkomat na budowę, do kopalni czy dla firmy ochroniarskiej, która obsługuje imprezy masowe potrzebujemy alkomatu odpornego na temperatury, który w krótkim czasie najlepiej bez ustnika wyłapie nam nietrzeźwie osoby. Tutaj najbardziej polecamy alkomat firmy Lion - model AlcoBlow, który z powodzeniem jest stosowany przez polską Policję. Jest to alkomat bardzo dokładny, a brak zastosowania systemu ustnikowego sprawia, że sprzęt jest bardzo szybki i ekonomiczny w dalszym użytkowaniu. pamiętajmy jednak, że wynik z takiego alkomatu pokazywany jest w zakresach - zielona lampka od 0-0,1 promila, pomarańczowa od 0,1-0,2 promila i czerwona powyżej 0,2 promila.

Trzecią Grupą alkomatów profesjonalnych są alkomaty dowodowe wyposażone najczęściej w drukarkę. Te gwarantują nam najbardziej zbliżone wyniki pomiarów, przez bardzo wysokiej klasy czujniki elektorchemiczne lub spektrofotometryczne. Alkomat dowodowy może być dodatkowo wyposażony w świadectwo wzorocowania, czyli dokument, który dodatkowo potwierdza dokładność alkomatu poprzez sprawdzenie go na maszynach wzorcowych alkredytowanych przez Polskie Centum Akredytacji. Wówaczas gdy dysponujemy wydrukiem z takiego urządzenia oraz podpisem na tym wydruku osoby przebadanej, możemy się posłużyć takim wydrukiem jako dowodem w sprawie sądowej. Takie alkomaty muszą byc serwisowane raz na sześć miesięcy, gdyż tyle jest ważne świadectwo wzorcowania.


Śledź nas na facebooku