Alkomaty policyjne 

Alkomaty policyjne są w głównej mierze przeznaczone do użytkowania przez służby mundurowe, gdzie wynik badania musi być bardzo dokłady i powtarzalny. Alkomaty policyjne są również przstosowane do badania bardzo dużej ilości osób w krótkim czasie (np. badanie kierowców na skrzyżowaniu, badanie osób, które uczestniczą w imprezach masowych itp.). N...

Alkomaty policyjne są w głównej mierze przeznaczone do użytkowania przez służby mundurowe, gdzie wynik badania musi być bardzo dokłady i powtarzalny. Alkomaty policyjne są również przstosowane do badania bardzo dużej ilości osób w krótkim czasie (np. badanie kierowców na skrzyżowaniu, badanie osób, które uczestniczą w imprezach masowych itp.). Na alkomaty oferowane w naszym sklepie można również otrzymać świadectwo wzorcowania. Jest to dokument wydawany przez Labolaorium Wzorcujące. Z takim dokumentem alkomat staje się alkomatem dowodowym, czyli wydruk z takiego urządzenia może służyć w sądzie jako dowód.

Podstawowym urządzeniem pozwalającym na natychmiastowe stwierdzenie obecności alkoholu w wydychanym powietrzu są alkomaty. To skomplikowane urządzenia, które - także w wersji bezustnikowej - w ciągu kilku sekund dają odpowiedź na pytanie, czy kierujący jest nietrzeźwy czy pod wpływem działania alkoholu. Samo badanie, najczęściej wykonywane na drodze, w miejscu zatrzymania kierowcy, trwa zaledwie kilka sekund. Gdy alkomat policyjny wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu kierowca jest przewożony do jednostki policji, gdzie jest poddawany dokładniejszemu badaniu alkomatem wyposażonym w drukarkę. Uwidoczniony na wydruku wynik jest - niestety dla kierowcy - początkiem sądowej drogi do wyroku. Do dwóch lat więzienia za przestępstwo powadzenia pojazdu za zawartość powyżej 0,5 promila (0,25 gramów/litr wydychanego powietrza).

Każdego dnia polscy policjanci zatrzymują na drogach ponad 200 nietrzeźwych kierowców. Roczne statystyki Komendy Głównej Policji z ostatnich lat pokazują, że każdego roku uprawnienia do prowadzenia pojazdów traci w Polsce ponad 170 tysięcy osób!

Więcej
Pokazuje 1 - 13 z 13 elementów
Pokazuje 1 - 13 z 13 elementów

Śledź nas na facebooku